Atak paniki – naucz się być proaktywnym

11 min czytania
Dzielić

Ataki paniki – ataki lęku, strachu bez powodu, które są trudne do zniesienia. Ataki paniki są możliwe w nocy, w ciągu dnia. Chorobie towarzyszą objawy somatyczne. Należy do kategorii zaburzeń nerwicowych.

Ataki paniki są możliwe z zespołem lęku napadowego i bez niego. Czasami towarzyszy mu rozwój guza chromochłonnego, fobii, depresji.

Możliwe na tle zaburzeń endokrynologicznych, chorób serca, dysfunkcji somatycznych. Istnieją opisy ataków paniki podczas przyjmowania leków. Ataki paniki są dość powszechne, znane ponad 20% światowej populacji w wieku 20-30 lat. Wiele kobiet doświadcza ataków paniki podczas ciąży.

Powody

Podczas gdy lekarze nie wiedzą dokładnie, co powoduje ataki paniki. Odkryto niektóre czynniki, uwarunkowania, odchylenia predysponujące do napadów paniki.

Mechanizm wywołujący atak został zdeterminowany przez ewolucję – jest to reakcja psychofizyczna na niebezpieczną sytuację. Objawy, przyczyny i leczenie napadów paniki są gorącym tematem badań neurologów i psychiatrów.

Medytacja – znajdź harmonię ze sobą
5 min czytania
Victoria Mamaeva
Pharmacy Expert

Wiadomo, że stan ten poprzedza przypływ adrenaliny, który pobudza współczulny układ nerwowy. Narządy wewnętrzne są wypełnione krwią, wzrasta ciśnienie, krew jest przesycona tlenem.

Przyczyną ataku paniki jest reakcja na niebezpieczną sytuację przy jej braku.

Po raz pierwszy atak rozwija się w warunkach wpływających na układ nerwowy człowieka (przeciążenie, przepracowanie, wyczerpanie). Ataki paniki są typowe po alkoholu, kawie, herbacie. Możliwa reakcja na konflikt, nagły lub przewlekły stres. Osoba interpretuje sytuację katastrofalnie. Zwiększa to niepokój, psychosomatyka ataku paniki.

panic attack

Pośrednie przyczyny tego stanu to:

• nieumiejętność zaakceptowania negatywnych emocji;
  • niezrozumienie własnego stanu emocjonalnego;
  • unikanie negatywności.
Jak zapewniają neurolodzy, psychiatrzy i psycholodzy, ataki paniki powtarzają się wraz z intensywnymi lękami wtórnymi. Osoba jest napięta, zamknięta; często rozwija się agorafobia.

Ataki paniki są powszechne u dzieci i młodzieży. Manifestacja występuje w młodym wieku. Ponad połowa przypadków – do 24 lat. Czynnikiem predysponującym są nieprawidłowości genetyczne. Ryzyko manifestacji jest większe, jeśli bliski krewny ma zespół napadu paniki.

Humor to witamina długowieczności
6 min czytania

Ataki paniki oraz uzależnienie od alkoholu i narkotyków są ze sobą ściśle powiązane. Naruszenie często obserwuje się w przypadku depresji, lęku. Ataki paniki są możliwe w przypadku osteochondrozy szyjnej.

Przeprowadzone badania wykazały, że częściej przyczyną napadu sytuacyjnego napadu paniki jest:

• trudności rodzinne;
  • problemy w zespole roboczym;
  • presja w instytucji edukacyjnej;
  • ciężka sytuacja w mieście;
  • sytuacja stresowa w kraju;
  • troska o zdrowie, powodzenie bliskich.

Objawy

Głównym objawem ataku paniki jest atak strachu. Pacjent odczuwa niepokój, panikę, jest wewnętrznie napięty. Powiązane manifestacje:

• depersonalizacja.

We śnie są ataki paniki; czasami atakom towarzyszą zaburzenia stolca, bóle brzucha, skurcze kończyn, wzrost ciśnienia. Podczas przesłuchania pacjenta ustal, ile towarzyszących objawów towarzyszy napadowi. Mówią o atakach paniki, jeśli jest ich 4 lub więcej.

Jeśli mówimy o tym, czym jest atak paniki, w prostych słowach możemy sformułować to zjawisko jako atak lęku. Dla niektórych jest to stan wewnętrznego napięcia, inni wpadają w silną panikę. Częściej lekarze obserwują ataki paniki o niskim stopniu manifestacji emocjonalnych. Badanie licznych opisów przebiegu napadu paniki ujawniło szerokie granice czasowe ataku: od kilku minut do wielu godzin.

Średni czas trwania wynosi od kwadransa do pół godziny. Ataki paniki zdarzają się od raz w miesiącu do kilku razy dziennie; częściej spontaniczne, ale pacjent nie zawsze jest w stanie odróżnić sytuacyjne od niesprowokowanych.

Wzrost ciśnienia podczas ataków paniki, pocenie się i drżenie każe szukać wyjaśnienia stanu zdrowia serca. Błędna interpretacja prowadzi do nieudanych wizyt u wysokospecjalistycznych specjalistów. Psychoterapia pomaga w atakach paniki, dlatego lekarze zazwyczaj kierują pacjenta do psychiatry, psychoterapeuty, neurologa. Martwiąc się błędną diagnozą, osoba jest podatna na hipochondrię.

Akupunktura jest kluczowym elementem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Ponieważ nie wiadomo z własnego doświadczenia, jak objawiają się ataki paniki przed pierwszym atakiem, epizod pozostawia silne wrażenie. Niemal zawsze następuje powtórka incydentu, tworząc niepokój związany z oczekiwaniem na atak. To wzmacnia stan patologiczny. Jeśli ataki paniki pojawiają się w podobnych sytuacjach, osoba ich unika; rozwija agorafobię, nieprzystosowanie do społeczeństwa.

To interesujące! Zauważywszy objawy stanu za sobą, warto zastanowić się, jak w pierwszej kolejności zaatakować atak paniki. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie problemu i zwrócenie się o pomoc do neurologa, kardiologa, psychoterapeuty.

Objawy ataków paniki u kobiet

Przedstawiciele słabszej płci doświadczają PA częściej niż mężczyźni. Objawy ataku paniki u kobiet są podobne do listy opisanej powyżej. Schorzenie często rozwija się w wieku 25-44 lat. Tętno podczas ataku paniki przyspiesza, serce bije często, oddech ustaje, brakuje powietrza. Często stan omdlenia.

Ataki paniki są szczególnie częste w czasie ciąży. Osobliwością przypadku jest ograniczenie możliwości leczenia ze względu na brak możliwości przepisania pacjentowi popularnych leków. Wsparcie psychoterapeutyczne, leczenie nasenne, autotrening ataków paniki stają się środkami kontroli stanu.

Objawy ataków paniki u mężczyzn

Płeć wpływa tylko na statystyki rozkładu przypadków. Objawy napadu paniki u mężczyzn nie różnią się od charakterystycznych dla kobiet. Głównym objawem jest atak lęku, strachu. Wiadomo, jak długo trwa atak paniki: średnio 15-30 minut.

Fobia – irracjonalny strach
Ratmir Belov
Journalist-writer

Oceniając stan, zwraca się uwagę na znaki towarzyszące z listy skojarzonych. Jeśli zostaną zidentyfikowane więcej niż 3 mecze, zwracają się do neurologa, psychoterapeuty. Częściej ataki paniki obserwuje się w wieku 25-64 lat; szczyt przypada na grupę wiekową 25-44 lata.

Objawy napadów paniki u dzieci i młodzieży

U większości nieletnich napady paniki są związane z zaburzeniami równowagi hormonalnej wynikającymi z dojrzewania organizmu.

Objawy napadu paniki u młodzieży są typowe, podobne do występujących u dorosłych. Komponenty emocjonalne są silnie wyrażone. Temperatura podczas ataków paniki jest prawie zawsze stabilna, normalna, chociaż odczuwalne są uderzenia gorąca i zimna.

Po chwili po pierwszym następuje powtórka. Zdarzają się przypadki, gdy ataki pogarszają się w młodym, dojrzałym, a nawet starszym wieku.

Jak to wygląda

Cechą charakterystyczną tego stanu jest to, że wielu atakujących panikę nie rozumie, co się z nimi dzieje. Często atak jest mylony z przerwą w pracy serca. Jak odróżnić zawał serca od ataku paniki, wyjaśniono podczas wizyty u kardiologa.

Jeśli występuje ból w klatce piersiowej, oznacza to, że nie ma wystarczającej ilości powietrza. Ostateczne określenie charakteru ataku jest możliwe dopiero na podstawie wyników instrumentalnych badań laboratoryjnych.

Atak można rozpoznać po oddychaniu: podczas napadów paniki błądzi, pojawia się uczucie braku tlenu. Jednocześnie pojawia się niewytłumaczalny bezprzyczynowy strach, który trudno opanować. Pacjent odczuwa to, co się dzieje, jakby z zewnątrz: wydaje się, że atak go nie dotyczy. Rzadziej lęk zastępuje:

• tęsknota;
  • opresja;
  • agresja;
  • łzawienie.
Jak pokonać strach i nie panikować
9 min czytania

Neurolog poinformuje Cię o niebezpieczeństwach związanych z atakami paniki po zdiagnozowaniu stanu. Sam atak nie jest niebezpieczny, ale obniża jakość życia i wywołuje poważne zaburzenia psychiczne. Jeśli zauważysz te objawy, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

To interesujące! Nie bój się umrzeć z powodu ataku paniki. Sam atak nie jest śmiertelny.

Wyświetlenia

W neurologii ataki paniki dzielą się na 3 typy:

• spontanicznie;
  • sytuacyjne;
  • warunkowo sytuacyjne.

Pierwszy rodzaj ataku paniki to nagły atak bez wyraźnej przyczyny.

Drugi jest poprzedzony powstaniem traumatycznej sytuacji lub jej oczekiwaniem. Sytuacja sytuacyjna jest możliwa na egzaminie, w przededniu konfliktu.

Wykrywanie

Przed rozpoczęciem leczenia napadów paniki należy ocenić stan pacjenta. Opracowano skalę dotkliwości. Opiera się na teście ataku paniki. Wynik testu służy do określenia nasilenia ataku paniki.

Lista kontrolna ataku paniki

Kwestionariusz napadu paniki to zestaw pytań, które wymagają jednoznacznej odpowiedzi pozytywnej lub negatywnej. Pacjent zgłasza napady padaczkowe i ich cechy.

Test paniki

Pierwszy zestaw pytań:

1. Czy w ciągu ostatniego miesiąca miałeś jakieś napady lęku?
  2. Czy były już takie osoby?
  3. Czy napady wystąpiły w sposób nieprzewidywalny?
  4. Czy istnieje obawa przed powtórzeniem się sytuacji?

11. Strach przed śmiercią.

Interpretacji wyników dokonuje psychoterapeuta lub neurolog.

Inna diagnostyka

Metodą ustalenia rozpoznania jest badanie ankietowe pacjenta z oceną częstości i nasilenia napadów padaczkowych. Typowym objawem jest połączenie lęku i objawów somatycznych. Ataki paniki są definiowane przez zmiany w zachowaniu następujące po pierwszym ataku.

Szczęście – jest i można być szczęśliwym
8 min czytania

Cechy ataków paniki:

• typowy czas trwania do godziny;
  • spontaniczne rozwiązanie;
  • powtarzające się sytuacje.

Kryterium diagnostycznym jest manifestacja objawów, które pojawiają się nagle, osiągając maksimum w ciągu 10 minut.

Co zrobić z atakami paniki?

Główne środki:

• kontrola oddechu;
  • przełączanie uwagi.

Psychoterapeuta już na pierwszym szkoleniu opowiada o tym, co zrobić z atakiem paniki. Atakowi paniki towarzyszy hiperwentylacja, która powoduje pogorszenie stanu z powodu braku równowagi gazów we krwi. Algorytm uspokajania się podczas ataku paniki zaczyna się od normalizacji oddychania. Aby to zrobić, przyciśnij papierową torbę do nosa, oddychaj w nią powoli, równomiernie.

Aby opanować panikę, musisz zmienić myśli, przesunąć punkt ciężkości uwagi. Pierwsza pomoc udzielona sobie podczas ataku paniki to maksymalna koncentracja na biznesie, w który dana osoba była zaangażowana przed atakiem. Pierwszy raz jest trudny. Psychologowie doradzają:

• licz wiele małych obiektów w pobliżu;
  • rozwiązać problem arytmetyczny;
  • wykonać masaż dłoni, uszu.

Ćwiczenia ataku paniki

Ćwiczenia oddechowe na ataki paniki są skutecznym sposobem na przywrócenie równowagi gazowej we krwi. Osłabia to somatyczne objawy choroby. Najskuteczniejsze ćwiczenie to „5-2-5”. Zadaniem ćwiczącego jest oddychanie przeponą.

Jak kochać siebie i nie stać się samolubną osobą
14 min czytania

Ćwiczenie ataku paniki rozpoczyna się od głębokiego oddechu (5 sekund). Po tym następuje wstrzymywanie oddechu przez 2 sekundy i wydychanie przez pięć sekund. Cykl powtarza się dwukrotnie. Wykonaj 5 zwykłych par „wdech-wydech”. Wróć do ćwiczeń.

Hipnoza na ataki paniki

Hipnoza na napady paniki jest uznaną metodą pracy z pacjentami. Istnieją dwa podejścia:

• klasyczny;
  • Ericksonowski.

Metodą klasyczną wprowadza się pacjenta w stan zmiany świadomości, rodzaj snu; sugerować ustawienia. Efekt jest osiągalny szybko, ale metoda nie jest odpowiednia dla wszystkich.

Metoda Ericksonowska polega na wprowadzeniu budzącego się klienta w trans i delikatnym kształtowaniu właściwych postaw. Skuteczność techniki jest wysoka, ponieważ klient nie stawia oporu.

Pomóż sobie i innym

Przydatny autotrening. Podczas ataku powtórz oświadczenie o zakończeniu ostrej fazy w ciągu kilku minut. Przypominają o bezpieczeństwie państwa, braku poważnego zagrożenia.

Afirmacje – ustaw się twierdząco
3 min czytania

Psychologowie wyjaśniają, jak pomóc osobie z atakiem paniki: trzeba zignorować to, co się dzieje, zmienić punkt skupienia uwagi, wykazać się spokojem, wziąć pacjenta za ręce i rozmawiać z nim spokojnym tonem, zapewniając, że sytuacja będzie wkrótce rozwiązane.

To interesujące! Wsparcie bliskich jest częścią leczenia, porównywalną pod względem ważności do kuracji farmakologicznej.

Jak sobie radzić samodzielnie z atakiem paniki?

Zadaniem pacjenta jest opanowanie oddychania i przesunięcie punktu skupienia uwagi w celu wyciszenia. Łatwiej jest, jeśli masz pod ręką papierową torbę. Jest dociskany do ust i powoli, głęboko wdychany, wydychany do niego. Jeśli w pobliżu nie ma nic takiego, ręce są złożone w łódkę i przyciśnięte do ust. Normalizacja oddychania to pierwszy i główny punkt pomagania sobie.

Ważnym aspektem kontroli państwowej jest zrozumienie jej natury. Aby pozbyć się ataku paniki, konieczne jest zbadanie informacji o atakach, znalezienie czynników prowokujących i określenie charakteru przebiegu ostrej fazy. Po zidentyfikowaniu, co prowadzi do pogorszenia, sytuacje te są wykluczane z życia codziennego lub zmniejszają ich wpływ na świadomość. Pomocna będzie konsultacja z psychologiem lub wizyta w grupie wsparcia.

Przydatna jest praktyka „bezpiecznego miejsca”. Polega na skupieniu się na obrazie pewnego miejsca, w którym człowiek jest nietykalny. Utrzymaj ten obraz w umyśle, aż napad minie.

Konsekwencje

Konsekwencje ataków paniki nie są śmiertelne, ale nieprzyjemne. Brak leczenia prowadzi do agorafobii.

Osoba traci przystosowanie do społeczeństwa, zamyka się w sobie. Depresja, nerwica, inne zaburzenia psychiczne są możliwe. Zmniejszona wydajność, spadająca jakość życia.

Wyjście

Ataki paniki występują dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn; główna grupa wiekowa to 25-44 lata. Chociaż nie można od nich umrzeć, konsekwencje silnie wpływają na życie człowieka, dlatego ataki wymagają starannego monitorowania i leczenia.
Ludzki design – jaka jest istota systemu i jak rozszyfrować swój typ
5.0
(2)
Victoria Charovit
Founder of the educational platform

Średnio ponad 20% młodych ludzi wie z własnego doświadczenia, jak objawiają się napady paniki, choć nie zawsze są świadomi przyczyny napadów. Zakładając atak, należy skontaktować się z neurologiem lub psychoterapeutą; po potwierdzeniu diagnozy – poddać się leczeniu i poznać metody panowania nad organizmem.